Наш накит је омаж древној традицији и симболима Србије, сваки комад прича јединствену причу која нас повезује са нашим заједничким културним наслеђем.
Средњовековни српски орнаменти, који се јављају на тканинама, керамици, накиту и архитектури представљају изузетан уметнички израз наших предака. Орнаменти карактеристични за средњи век, сведоче о дубоким културним коренима и естетском сензибилитету српског народа. Њихово присуство у различитим сферама свакодневног живота и верским објектима указује на важност коју су уметност и симболика имале у формирању идентитета и духовности тог времена.
Орглица Немањићки (Студенички) крст
Минђуше Корњача
Шара корњаче симболизује дуг и срећан живот у благостању, јединство и слогу породице и плодност жене.
Минђуше Наталијина Рамонда, доступна два модела.Минђуше Наталијина Рамонда, доступна два модела.
Биљка која има запањујућу моћ да “васкрсава“ и када је потпуно осушена, Довољна је једна кап воде да оживи. Зато је и зову “цвет феникс“.Биљка је вишеструке симболике за српски народ с обзиром да се и он, попут феникса, уздигао после великих губитака и кроз сва искушења у Великом рату изашао као победник. Ова биљка
је ендемска врста са Кајмакчалана, где се
одиграла једна од најважнијих битака у Првом светском рату, када је српска војска 1916. године однела важну победу. Име Наталијина рамонда понела је по краљици Наталији Обреновић, инспирисано њеном лепотом.
Минђуше Трискелекс
Већ у бакарно доба, један симбол почиње да симболизује везу вртње, одсносно принципа КОЛА, и ТРОЈСТВО. То је такозвани ТРИСКЕЛЕС. У преводу са грчког ово значи ТРОНОЖАЦ, што нас враћа на троноге жртвенике из Винчанске културе. Симбол се често налази на артефактима који припадају Трибалима (Тривалима), прабалканском племену, које велики број ромејских писаца поистовећује са Србима. Најстарији сачувани приказ овог знака је 5000 година стар. Симбол представља три кола, три вала односно тројични принцип вечног непрекидног кола и вртње.
-Рођење, живот, смрт.
-Прошлост, садашњост, будућност…
Орглица Студеничкитуденички или Немањићки крст. Исклесан у 12 веку изнад северних врата Немањине цркве посвећеној Пресветој Богородици.
Препознатљив знак градитељства, културе и доба Стефана Немање.Представља комбинацију две симболике: ранохришћанске симболике сидра, тј.
спасења и сигурности у Царству Божијем, и
симболике раста и напретка која се види у биљно декорисаним завршецима Крста. крст.
Огрлица Стројимиров печат
Огрлица инспирисана отиском Стројимировог печата. Златни печат српског кнеза Стројимира из деветог века, који је пронађен 2006. године на аукцији у Немачкој где се до тада налазио у једној приватној немачкој колекцији. Његово проналажење доказује да је у деветом веку постојала српска државна администрација. У том периоду владала је династија Властимировић, натпис на печату значи “Боже Чувај Стројимира. Двоструки крст такозвани патријаршијски крст коришћен је као симбол владара који имају и световну и црквену независност. Оргинални печат је од злата тежак је 15,64 грама, висок је 1,9 цм, купастог облика и са алком на врху. Заинтересовани грађани печат могу видети у Историјском музеју Србије, као и купити реплику истог.
Минђуше инспирисане словима из Винчанског писма.
Године 1987, у Милану је документовано образложен систем писма које је систематизовао Радивоје Пешић. Према првом најбогатијем налазишту добило је назив винчанско писмо. Од тог тренутка винчанско писмо као словно писмо настало у VI миленијуму ушло је у енциклопедије и предмет је изучавања на универзитетским катедрама широм Европе.
Огрлица Жрнов.
Жрнов или Жрнован је била средњевековна тврђава смештена на највишем врху Авале (Жрновица – 511м надм. висине). На врху су Римљани подили утврђење како би контролисали Сингидунум и заштитили своје риднике на обронцима Авале. Касније су Срби ту сазидали тврђаву, коју су потом Османлије освојиле 1442, прошириле и ојачале за потребе напада на Београд. Међутим, приморани Сегегединским миром, враћају тврђаву Србима 1444. У граду је према легенди столовао, у песмама опевани, Порча од Авале. Остаци утврђења су срушени динамитом 1934. године да би се на том месту саградио маузолеј – Споменик Незнаном јунаку.
Минђуше kрст са пиротских ћилима
Крст на пиротском ћилиму има значење – Симбол вере.
Минђуше Совра
Легенда о шарама поротског ћилима каже да је шара СОВРА симбол из периода настанка човечанства. Намењена је да у човеку подстакне мудрост и вештину разговора за столом, као и да у човеку развије добре правце у доношењу договора и одлука. Совра је стари назив за трпезаријски сто- трпеза је све оно што човек има у себи и чиме располаже.
Минђуше орнаментика.
Средњовековни српски орнаменти, који се јављају на тканинама, керамици, накиту и архитектури представљају изузетан уметнички израз наших предака. Орнаменти карактеристични за средњи век, сведоче о дубоким културним коренима и естетском сензибилитету српског народа. Њихово присуство у различитим сферама свакодневног живота и верским објектима указује на важност коју су уметност и симболика имале у формирању идентитета и духовности тог времена.
Минђуше Совељћа
Совељћа је назив мале алатке која је чудновата у вештим рукам. Легенда о шарама пиротског ћилима каже да је СОВЕЉЋА симбол из периода настанка човечанства, чији је задатак да код човека развија умешност пословања. Совељћу прате успешни и пуни вагони живота.
Огрлица инспирисана цртежом Михајла Пупина који је красио сваку његову књигу. Шта рећи о човеку коме од основна три патента телефоније два припадају њему а трећи је његовом ученику са којим је радио на њему. Великом доприносу на пољима физике и математике. Прецеднику академије наука у Њујорку, члану српске и француске академије наука. Добитнику Пулцерове награде за поезију чија је књига “Са пашњака до научењака“ била обавезна школска лектира у Америци. О човеку који је заслужан што се на Белој кући у Америци вијорила српска застава, када је прецедник Америке Вудро Вилсон који је био Пупинов лични пријатељ, наложио да се 28. јула 1918. године на Белој кући, на зградама јавних установа и на црквама свих вероисповести у САД истакне српска застава. У знак Храбрости и одбране Српског народа од угњетавања Аустроугарске.
Једном од највећих добротвора српског народа чија се помоћ културним друштвима, студентима, угроженима… мери у милијадама долара. У захтеву за путну исправу за пут у Париз у пољу “занимање” Пупин је написао : земљорадник то није била охолост већ скромност. Често је говорио да је само пастир из војвођанског села Идвор из кога је потекао и које је јако волео
Огрлица инспиринана старим српским симболима
Огрлица инспиринана старим српским симболима
Огрлица инспиринана старим српским симболима
Огрлица инспиринана старим српским симболима
Огрлица инспирисана крстом
са пиротских ћилима.
Бела пчела у српском родослову означава 16. женско колено. Српски језик је изузетан у свету по свом богатству назива за генерације предака, што илуструје свест о важности поштовања предака и размишљање о томе како ћемо уплетени у родослов, оставити свој траг и наслеђе будућим поколењима.
Колена:
1: Отац, Мајка
2: Деда, Баба
3: Прадеда, Прабаба
4: Чукундеда, Чукунбаба
5: Наврдеда, Наврбаба
6: Курђел, Курђела
7: Аскурђел, Аскурђела
8: Курђуп, Курђупа
9: Курлебало, Курлебала
10: Сукурдов, Сукурдова,
11: Сурдепач, Сурдепача
12: Парђупан, Парђупана
13: Ожмикур, Ожмикура
14: Курајбер, Курајбера
15: Сајкатав, Сајкатава
16: Бели орао, Бела пчела.
„Сваки човек треба да сматра своје тело поклоном од непроцењиве вредности од Онога кога он воли изнад свега, величанственим уметничким делом неописиве лепоте и вештине ван људске моћи схаватања, и тако деликатним и нежним да га једна реч, дах, поглед или мисао само може повредити“.
–Никола Тесла